Dlaczego Ethereum uznawane jest za ‘Komputer Świata’?

Zapewne wiecie co nieco na temat Bitcoin lub blockchainów, skoro tutaj jesteście. Podejrzewamy, że o Ethereum też nieco wiecie. Jeśli akurat nie wiecie, to musicie pewnie mieszkać gdzieś w dziczy, skoro o blockchainach i Bitcoin coś wiecie. Nieobeznanym tłumaczymy, że ETH – Ethereum jest to platforma oparta na publicznej i dystrybuowanej sieci blockchain oraz posiada wiele różnych zastosowań, w tym obsługę swojego coina zwanego ‘Ether’. Jeśli nie słyszeliście o ETH – Ethereum, to zapewne nie słyszeliście również na temat ‘Komputera Świata’. Na tym blogu omówimy, dlaczego uznawany jest on za ‘Komputer Świata’ oraz do czego odnosi się jego znaczenie. 

‘Komputer Świata’:

Zastanawiacie się zapewne, czym tak naprawdę jest ten Komputer Świata. W naszym mniemaniu jest to coś uznawane za swego rodzaju komputer. Komputer będący w stanie dokonać obszernych obliczeń, kiedy ma do swej dyspozycji dość dużo zasobów, np. pamięci. Komputer tego typu jest zdolny dokonywać potężnych obliczeń nawet przy niewielkich zasobach. Komputer świata oparty jest o koncept Kompletności Turinga. Oznacza on coś, co może obliczyć niemal cokolwiek przy odpowiedniej ilości zasobów, co stanowi ten sam koncept, z jakiego korzysta komputer świata i Enthereum.

Eksperci wierzą, iż platforma Ethereum stanowi tego rodzaju komputer. Jeśli dostępnych jest dość dużo zasobów, może on obliczać wysoce złożone problemy i rozwiązania. Członkowie Ethereum mogą tworzyć swoje kontrakty kodowe i dane w sieci i dla sieci, dzięki czemu staje się ona praktycznie potężniejsza.

Co czyni to ‘Komputerem Świata’?

Od momentu wdrożenia platforma aspirowała do bycia ‘Komputerem Świata’. Komputer tego typu jest połączony kilkoma węzłami ochotniczymi na całym świecie. Sieć tego typu zwykle decentralizuje model klient-serwer obecny w większości sieci.

Niczym ‘Komputer Świata’, ETH – Ethereum zastępuje chmury i serwery obecne w typowych sieciach tysiącami ochotniczych węzłów z całego świata. Tego typu konfiguracja daje platformie sieciowej ogromną moc i wspaniałe możliwości obliczeniowe. 

Jakie są tego zastosowania?

Choć bardziej znany jest ze swoich związków z kryptowalutami, jako typ komputera świata ma więcej do zaoferowania, niż można się spodziewać. Widzicie, można go wykorzystać do tworzenia aplikacji wykraczających poza krypotwaluty. Może działać jako, a może nawet nim jest, (Kompletny wg Turinga) język programowania. Różne aplikacje wykorzystują go tylko po to, aby promować ideę udostępniania innych aplikacji i kontraktów kryptowalutowych typu peer-to-peer. 

Platforma dająca Ci kontrolę nad danymi:

Choć większość firm wykorzystuje Wasze dane i zatrzymuje je dla siebie, charakter blockchainów w tym zakresie daje Wam kontrolę nad danymi. To dlatego, że to Wy tworzycie aplikacje, a Ether jest zdecentralizowany wobec wszelkich możliwych pośredników.

Podsumowanie:

Zrozumienie, czym jest Komputer Świata, jest bliskie zrozumienia, jak działa Etheruem. ETH – Ethereum jest swego rodzaju komputerem świata i świetnym miejscem na rozpoczęcie swych inwestycji.

Zamieszczono w: Blog